Skip to content
Loxivia
← All worksheets
Display options
New questions

Printable worksheets

Proportions

Scale recipes and compare ratios.

M4 · Strategist
Name: ______________________________ Class: ____________ Date: ____________

Loxivia · Oct 16, 2026 · 8 questions

Warm-up

  1. Proportions — practice 1 — Answer the quick questions.
  2. Proportions — practice 2 — Answer the quick questions.
  3. Proportions — practice 3 — Answer the quick questions.
  4. Proportions — practice 4 — Answer the quick questions.

Practice

  1. 1. If 2 items cost 12, how much do 5 cost? (Proportions)

    a) 36 b) 24 c) 30 d) 12
  2. 2. If 2 items cost 6, how much do 6 cost? (Proportions)

    a) 18 b) 15 c) 6 d) 21
  3. 3. The point (2, -3) is in quadrant IV. (Proportions)

    a) True b) False
  4. 4. If 4 items cost 8, how much do 8 cost? (Proportions)

    a) 18 b) 16 c) 8 d) 14
  5. 5. The derivative of x² is x. (Proportions)

    a) False b) True
  6. 6. If 3 items cost 6, how much do 4 cost? (Proportions)

    a) 10 b) 6 c) 8
  7. 7. If 3 items cost 6, how much do 6 cost? (Proportions)

    a) 12 b) 6 c) 14 d) 10
  8. 8. If 5 items cost 25, how much do 9 cost? (Proportions)

    a) 45 b) 25 c) 50 d) 40

Answer key

1. 30 2. 18 3. True 4. 16 5. False 6. 8 7. 12 8. 45

We use minimal cookies to keep you signed in and to remember your theme and language. See our privacy policy.