Printable worksheets
Proportions
Scale recipes and compare ratios.
Loxivia · Oct 16, 2026 · 8 questions
Warm-up
- Proportions — practice 1 — Answer the quick questions.
- Proportions — practice 2 — Answer the quick questions.
- Proportions — practice 3 — Answer the quick questions.
- Proportions — practice 4 — Answer the quick questions.
Practice
-
1. If 5 items cost 40, how much do 6 cost? (Proportions)
a) 40 b) 48 c) 56 -
2. If 5 items cost 45, how much do 8 cost? (Proportions)
a) 45 b) 63 c) 81 d) 72 -
3. -5 is smaller than -2. (Proportions)
a) True b) False -
4. 8 is an even number. (Proportions)
a) False b) True -
5. What is 14 × 17? (Proportions)
= ______________________
-
6. 1/4 is bigger than 1/2. (Proportions)
a) True b) False -
7. What is 8 × 6? (Proportions)
= ______________________
-
8. If 5 items cost 15, how much do 7 cost? (Proportions)
a) 18 b) 24 c) 15 d) 21